Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Kalendarium
Zobacz, gdzie i kiedy możesz spotkać Dolinę Popradu – sprawdź nasze nadchodzące występy i wydarzenia!

Kalendarz występów

W tym mięsiącu:

Luty

7

53. Góralski Karnawał z Góralami Nadpopradzkimi

6 lutego 2023

7 lutego 2023

Góralski Karnawał w Bukowinie – ogólnopolski konkurs grup kolędniczych który kultywuje i popularyzuje tradycyjne zwyczaje i obrzędy związane z okresem Bożego Narodzenia, Nowego Roku tzw. „Niesopustu”.
Już 7 lutego zapraszamy do Bukowiny Tatrzańskiej na wieczór Górali Nadpopradzkich w naszym wykonaniu. Specjalny pokaz tańców i śpiywek naszego regionu urozmaici program imprezy dodając jej jeszcze więcej charakteru. Zapraszamy!

Maj

1

Skansen w Nowym Sączu

1 maja 2025

2 maja 2025

Sądecki Park Etnograficzny – otwarcie sezonu turystycznego (majówka).

Czerwiec

27-29

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym

27 czerwca 2025

29 czerwca 2025

Udział w 59. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym zorganizowanym przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Celem festiwalu jest prezentacja i ocena umiejętności wykonawców, oraz ochrona, dokumentacja i popularyzacja autentycznego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu ludowego w Polsce. Festiwal ma charakter konkursu, który przyciąga zespoły z całego kraju.

Wydarzenia

2024

“Na flisie” w konkursach teatralnych

“Na flisie” w konkursach teatralnych

W kwietniu 2024 odbyły się 15. Pogórzańskie Gody, na których zdobyliśmy złotą różdzkę co zapewniło nam awans do następnego etapu przeglądów teatralnych. Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej rozstrzygał, które zespoły będą reprezentować Małopolskę w kolejnym etapie przeglądu. I udało się, zostaliśmy wybrani tym zespołem.
Słowa komisji również były miodem na nasze serce: “Monumentalny flis. Monumentalne widowisko.” – tak określiła program pani profesor Katarzyna Suchocka.

Znany etnomuzykolog, profesor Piotr Dhalig, nazwał Dolinę Popradu jednym z liderów w prezentowaniu własnej tożsamości oraz utworzył nawet nowe pojęcie „nowonaturalności” by opisać jej fenomen. Ma on polegać na tym, że dzięki wielopokoleniowości oraz atmosferze i energii w zespole, jego młodsi członkowie akuratnie czują i potrafią pokazać świat, którego bardzo często nie znają już z własnych doświadczeń. 
Uznany został również kunszt autorki „Na flisie” – Wandy Łomnickiej-Dulak. Pani Wanda została przywitana na wieczorze rozdania nagród jako „wielkie nazwisko” powracające na ten ogólnopolski przegląd po czternastu latach.
Autorzy zdjęć: Kinga Ptak, Krzysztof anin Kuzko.

2024

Festiwal Lachów i Górali 2024

Festiwal Lachów i Górali 2024

Początkiem września, na piwniczańskim Nakle odbył się IV Festiwal Lachów i Górali.

Jak co roku mieliśmy zaszczyt poprowadzić barwny i głośny korowód przez ulice naszego miasteczka. Następnie nasi przedstawiciele wystartowali w biegu. 

W sobotę wzięliśmy udział w, jak zawsze zabawnych, igrzyskach lachów i górali. Wieczorem daliśmy konkursowy występ w, wypełnionym po brzegi publicznością, namiocie festiwalowym.

Niezwykle nas cieszy docenienie komisji i wyróznienie pierwszym miejscem w jednej z kategorii. Na podium wylądowaliśmy również w rozstrzygnięciu igrzysk. Co prawda spadliśmy z pierwszego miejsca, które udawało nam się przez dwa lata utrzymać, na drugie, ale wciąż była to dla nas świetna zabawa.

Autorka zdjęć: Izabela Kulig

2024

Dolina w Pradze

Dolina w Pradze – sierpień 2024

Wakacje – czas wypoczynku i  podróży. Dla nas często oznacza to również szczyt sezonu. Na szczęście dobrze wiemy jak czerpać radość z naszych aktywności.

Pod koniec sierpnia wyjechaliśmy do stolicy Czech na letni festiwal folkloru. Świetnie czuliśmy się wśród wszystkich barwnych i ciekawych zespołów. Mile zaskoczyło nas zainteresowanie i tłum życzliwych ludzi jaki zebraliśmy spontanicznie tańcząc i śpiewając na praskim rynku czekając na wyruszenie korowodu przez to piękne miasto. Po przejściu w korowodzie daliśmy występ prezentując kulturę Górali Nadpopradzkich.

Skoro wakacje, nie mogło zabraknąć też chwili odpoczynku. Przez resztę wyjazdu zwiedzaliśmy ulice i zabytki Pragi z przewodnikiem, a wieczorami odkrywaliśmy jej nocne życie (już na własną rękę). Miasto zrobiło na nas ogromne wrażenie.

17.08.2024

Matki Boskiej Zielnej

Matki Boskiej Zielnej w Sądeckim Parku Etnograficznym – 17.08.2024

Matki Boskiej Zielnej to święto kojarzone oczywiście z ziołami oraz polnymi kwiatami. Na zaproszenie Sądeckiego Parku Etnograficznego, całą sobotę po tym święcie spędziliśmy na animacjach poświęconych tej tematyce.

Jako pierwsi do skansenu spieszyli sympatycy twórczości Wandy Łomnickiej-Dulak, bo to właśnie wspólnym czytaniem jej zielnokwietnej poezji zaczęliśmy sobotnią imprezę.

Następnie w zabytkowym budynku wiejskiej szkoły, nasz kierownik, etnolog Piotr Kulig wygłosił pogadankę o kwiecistych wzorach prosto z gorsetów nadpopradzkich góralek. Była to nie tylko ciekawostka dla turystów, ale i cenna wiedza dla członków zespołu oraz innych obecnych pasjonatów folkloru.
Było również kino plenerowe. Wyświetliliśmy na drzwiach stodoły film “Nadpopradzki Kalendarz Dawności: Lato”, który znajdziecie tutaj na stronie w zakładce “Multimedia”.
Oprócz tego, przez cały dzień nasze ciotki i dziopy wiły wianki. Spacerując w nich po dróżkach skansenu tworzyły niepowtarzalny klimat.
Autor fotografii: Piotr Droździk

Napisz do nas

Zapraszamy do kontaktu – odpowiemy na wszystkie pytania!

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych występach, strojach lub działalności? A może masz inne pytania? Wypełnij formularz – skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe!